Domů Aktuality Vystoupení Úžasného divadla fyziky (UDIF)

Vystoupení Úžasného divadla fyziky (UDIF)

Jiřina Macháčková | 16. 10. 2022

Dne 1. září 2022 v učebně nové přístavby naší školy proběhly pro všechny zájemce z řad veřejnosti dvě vystoupení Úžasného divadla fyziky trefně nazvaného zkratkou UDIF.

První vystoupení by šlo shrnout do známého rčení “ Kopřivu mráz nespálí,“ s dovětkem “ ale v kapalném dusíku se rozpadne na střepy“. Hned na začátku dva performeři slíbili účastníků, že během jejich vystoupení s kapalným dusíkem se dozvědí, proč na Měsíci nejsou cyklostezky, jak v okamžiku nakrájet svazek petrželky, proč není dobrý nápad dusík zavřít do uzavřené nádoby a proč jsou tedy baňky žárovek plněné dusíkem, jak se změní barva LED světla, když teplota klesne hluboko pod nulu nebo jak si sáhnout do dusíku, který má skoro -200 °C. Tyto sliby ve všech vzbudily obrovskou zvědavost a všichni sledovali někdy jenom těžko uvěřitelné pokusy a ukázky mnohdy oněmělí úžasem.

Druhým vystoupení doslova hýbala elektřina stejně jako dnešním světem. Nejprve se diváci dozvěděli, že
v minulosti lidi elektřina děsila v podobě bouřky, poté bavila, když přitahovala drobné předměty a že od jejího objevu lidé stále přemýšleli, co je vlastně zač, jak ji vyrobit a k čemu by mohla být dobrá.

Všichni se přesvědčili, že se dá udělat velká show pod hlavičkou fyziky s elektrickými experimenty od výroby elektřiny třením ve Van de Graaffově generátoru přes první baterie Alessandra Volty až po pokusy Michaela Faradaye, kterými svázal elektřinu a magnety a že se dá nejen dobře pobavit, ale i se dozvědět spoustu nových věcí.  Dech se všem tajil při experimentu, při němž si elektrický proud prorážel svou vlastní cestu dřevem a přitom vypálil kresbu, která připomínala nádherný starobylý strom nebo povodí nějakého světového veletoku.

Vystupující byli na závěr odměněni pochvalným potleskem a všichni zúčastnění odcházeli spokojeni a notně poučeni.

Zapsala Barbora Francouzová