Domů Aktuality Deník z Londýna

Deník z Londýna

Jiřina Macháčková | 09. 05. 2023 (aktualizováno 22. 07. 2023 16:55)

První den 8.5.2023

V pondělí po 12h jsme zamávali rodičům a společně se školou z Rosic jsme vyjeli směr Velká Británie. Čekala nás dlouhá cesta přes Německo, Nizozemsko, Francii až na trajekt do Calais a pak do Londýna.

Druhý den 9.5.2023

Trajekt na ostrov odjížděl ve 4:50, v 5:30 (posun o 1 hodinu zpět) jsme již jeli po anglické půdě. Dopravní špička v Londýně nás mírně zpomalila, ale po 9h jsme již vyrazili za zážitky. Nultý poledník, historický tunel pod Temží, mrakodrapy, jízda metrem, okolo Tower of London, Tower Bridge.... Dnes jsme ušli za příjemného počasí 16km, 24 506 kroků. S bolavýma nohama jsme dorazili na hotel, ubytovali se, zkulturnili a vyrazili na večeři. Večerka je ve 22h, tak uvidíme, jestli nám to bude stačit na zotavenou.

Třetí den 10.5.2023

Je 9.00, jsme odpočatí, po snídani a připraveni vyrazit. V 9.30 jsme dojeli metrem do Westminsteru, prošli přes Charring Cross, Trafalgar Square a procházkou až k Buckingham Palace. Měli jsme štěstí a viděli výměnu stráží. Všude jsou ještě pozůstatky výzdoby z korunovace a tak jsme se nadýchli královské atmosféry. Protože bylo krásně, tak stejný nápad měly ale i davy turistů. Tlačenici jsme zvládli a užili jsme si rozchod na tržnici v Covent Garden k nákupu suvenýrů a oběda. Stihli jsme i setkání s p. uč. Renatou Pavlišovou, která nyní žije v Londýně a dorazila i s miminkem. Odpoledne nás čekal Westminster Abbey, Parliament square, Big Ben, Westminster bridge a výhledy na Houses of Parliament. Vrchol dne teprve nastal v London Aye. Pohled z výšky 135 metrů byl zážitek. Plni dojmů jsme zvládli i zpáteční cestu londýnským metrem v dopravní špičce. Hamburgery k večeři a tanec na chodbě završily třetí den našeho putování. Dnešní skóre cca 14 km a 21 525 kroků.

Čtvrtý den 11.5.2023

Tento den jsme vyrazili naším autobusem do jižní části Anglie. Vyjížděli jsme již v 8h a za cca 2h dorazili na Křídové útesy Seven Sisters. Jejich krása láká kromě turistů i filmaře, kteří ze Seven Sisters učinili například vysněné místo hlavních hrdinů filmu Pokání (s Keirou Knightley). Počasí bylo luxusní a výhledy dechberoucí. Užili jsme si i procházku po pláži. Následoval přesun do Brightonu- rozchod na mole, fish and chips a SEA LIFE Brighton. Akvárium v ​​Brightonu bylo otevřeno v roce 1872 a jedná se o nejstarší fungující akvárium na světě. Atrakce byla koupena Sea Life v roce 1991. Podvodní svět byl úchvatný. Zpáteční cestu do Londýna nám zkrápěl déšť, ale to nám nevadilo. Přežili jsme i londýnskou kolonu a dopravní špičku. Večeře na nás počkala a dnes již balíme kufry, zítra je poslední den s programem a pak nás čeká cesta domů. Dnes jsme se více vozili, přesto jsme ušli 6,7 km a 10 682 kroků.

Pátý den 12.5.2023

Dnešek je poslední londýnský den. I když je to den odjezdu, máme naplánovaný bohatý program. Zahájili jsme snídaní v hlavní části hotelu a balením kufrů. Po úklidu, kontrole pokojů a naložení zavazadel jsme vyrazili na metro a přesunuli jsme se do Natural History Museum- přírodovědného muzea. Jak zdůraznil náš průvodce Jiří Ježek (JJ), protože jsme na poznávacím zájezdu, jdeme poznávat.  A bylo na co se dívat. Kostra dinosaura či velryby, možnost vyzkoušet si simulaci zemětřesení, prozkoumat evoluci člověka a nakouknout blíže do vesmíru, okouknout minerály či měsíční kámen.... Po prohlídce jsme proběhli přes Chinatown (i když pečené kachny ve výloze úplně lákaly k návštěvě) a došli až na slavné Piccadilly Circus, kde jsme se náhodně ocitli uprostřed natáčení hudebního videoklipu! Následovala jízda červeným double deckerem na Baker Street k soše Sherlocka Holmese a k světoznámému muzeu voskových figurín Madamme Tussaud, které nás všechny uchvátilo. Někteří si vybrali místo muzea výhledy z mrakodrapu, což byl také zážitek. Výtahem do 35. patra za 29 sekund. Okoukli jsme obchůdky a nasáli ruch na jedné z nejznámějších obchodních ulic světa Oxford Street a utratili poslední libry za dárečky a suvenýry. Rušný den jsme zakončili plavbou lodí po Temži a přestoupili na náš autobus k cestě domů. Tak tedy GOODBYE LONDON!!

Dnešní skóre 13,8 km a 21 731 kroků.

Šestý den 13.5.2023

Cesta domů začala pasovou kontrolou, která se protáhla na téměř 2 hodiny. Selhala technika u kontrolních orgánů a trajekt měl zpoždění kvůli větru a vlnám. Čas na trajektu jsme proto strávili odpočinkem a po přistání jsme již autobusem vyrazili k domovu. Týden zážitků a nových zkušeností jsme zakončili po dlouhé cestě před školou v 17.30, kde na nás už nedočkavě čekali rodiče.

Celkem jsme nachodili v průběhu týdne po anglické půdě cca 52 km a 85 067 kroků.

Videa z Londýna
https://www.youtube.com/watch?v=korPrPiINLk&list=PLIY4L0nNYcMU8nnbKCsBECDhQ1oP50UtR&ab_channel=Z%C3%A1kladn%C3%AD%C5%A1kolaHroch%C5%AFvT%C3%BDnec

Poděkování patří všem účastníkům zájezdu za jeho klidný průběh. Neřešili jsme žádné velké problémy ani krizové situace, všichni byli skvělí. Užili jsme si to a za to patří velký dík také našemu průvodci Jiřímu Ježkovi (JJovi z CK Poznání Pardubice) a řidičům LAS Chrudim za dopravu busem.

Soutěž o nejlepší foto z Londýna