Rozevírací menu
Menu
Projekt IROP
Bakaláři ZŠHT
Etwinning - WEB
Etwinning
Ptačí krmítko on-line
IT Fitness
E-poradna
Kdo je on-line
Hosté on-line: 1

Členové on-line: 0

Registrovaní členové: 11
Nejnovější člen: kusta
TAK CO MYSLÍŠ, JANE ÁMOSI, OBSTÁLI JSME?

Dne 10. října 2017 se žáci šestých, sedmých a osmých ročníků Základní školy Hrochův Týnec vypravili na exkurzi do Prahy. Hlavní Mekkou tohoto putování byla návštěva výstavy s názvem 13 komnat 1. republiky. Návštěva této expozice nebyla žádným náhodným výstřelem do tmy. Základní škola Hrochův Týnec se již několik let specializuje na daltonskou výuky. Díky tomuto je výuka obohacována o projekty a další aktivity, které zvednou žáky ze židlí a podněcují jejich samostatné zkoumání a převádění teoretických poznatků do praxe. V roce 2018 oslaví naše drahá republika 100. výročí od svého vzniku, a proto si škola zvolila jako celoroční téma svého daltonu právě 1. republiku. Co z toho vyplývá? Ne, nebudeme sedět v lavicích a bezduše zírat do učebnice na obrázek tatíčka Masaryka, ale šup do autobusu a jedeme na výstavu, kde si vše prohlédneme.

 

Foto:

 

Ráno uvítalo všechny výletníky velmi deštivým počasím, avšak netrvalo dlouho a autobusy náš  zájezd vyexpedovaly přímo doprostřed centra Prahy. Času do plánované návštěvy výstavy zbývalo ještě mnoho, proto přišlo vhod utáhnout si tkaničky a vyrazit poznávat naši "Matičku stověžatou". Pro žáky byly připraveny různé varianty procházek přiměřené jejich věku a zájmům. Nejmenší vyrazili směr Střelecký ostrov, kde se bavili na lanových herních prvcích, a poté se prošli přes Kampu a Karlův most zpět k Tančícímu domu. Další skupiny vyrazily objevovat prvorepublikové architektonické skvosty k Václavskému a Staroměstskému náměstí a v uších jim ještě teď pravděpodobně zní zaklínadla jako rondokubismus, funkcionalismus či konstruktivismus. Mnohým však toto dopoledne plné ismů doslova učarovalo a vzbudilo jejich pozornost. Důkazem toho mohou být slova jednoho nejmenovaného žáka: "Čéče ten barák je hustej, takovej taky chci!" A protože je lidu potřeba dát chléb a hry, byla ustanovena obědová pauza, někteří se vydali plenit pražská rychlá občerstvení, jiní dali přednost sváče od mamky či jiným způsobům naplnění svých útrob do sytosti.

 

A ... následoval zlatý hřeb výpravy. Své brány žákům otevřel slavný Tančící dům a ve třech svých podlažích představil to nejkrásnější z dob první republiky. Ze stěn na návštěvníky shlíželi elegáni Oldřich Nový a Vlasta Burian, svůj knír a biceps tasil Gustav Frištenský a další velikáni své doby. Mezi nimi jednoznačně pak excelovala Ema Destinová, jejíž vosková figurína vítala žáky ve vlastním příbytku, neboť poprvé v historii zde byly vystaveny některé kusy nábytku, které božské pěvkyni skutečně náležely a na nichž kdysi spočinula její ruka. Cílem expozice však bylo představit především život mezi světovými válkami, nejen významné osobnosti. Proto zde byly k vidění i skutečné dobové šaty, automobily Walter a Tatra, unikátní motocykl Jawa Robot, ale i dětské hračky a stavebnice, kterým vévodilo šlapací autíčko, věrná replika Jawy Minor. Část výstavy byla věnována též tehdejší zábavě, proto výstavní prostory okrášlovaly rekvizity z Osvobozeného divadla či her Karla Čapka a velký modrý neonový nápis zval k návštěvě biografu, kde běžely ukázky filmů z éry stříbrného plátna. Jednoduše, bylo na co koukat.

 

Po zhltnutí výstavy následoval návrat do 21. století, neboť se všichni vypravili na střechu Tančícího domu. Ze zdejší terasy si pak vychutnávali jedinečný výhled na krásy Prahy. Den to byl vskutku nabitý a o zážitky nebyla nouze. Chvíle věnované hrám se střídaly s poznáváním, tedy jak by pravil Komenský, byla to taková "škola hrou". Tak co myslíš, Jane Ámosi, obstáli jsme?

 

Více fotografií najdete zde, nebo myší klikněte na fotoaparát.

 

 

 

 

Prohlídka školy
Prohlídka ZŠ - video
Děti provází městem
Welcome to school
Veřejná anketa
Líbí se ti nově přistavovaná škola?

Ano

Ne

Nevím

Itec schools
Klíč ke vzdělání
Hodiny
Dnes má svátek
Cena Label 2011 a v 2014
Unicef